Září 2012
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Knihovna na jaře, v létě a na podzim...

Činnost knihovny, jak už mohla část obyvatelstva poznat, je v našem městě různorodá a nezaměřuje se pouze na půjčování knih. Ty doby dávno minuly a nabídka jejích služeb se přizpůsobila aktuálním potřebám obyvatel. Zda je schopná alespoň trochu přispět k informovanosti, vzdělanosti a ke kulturnímu vyžití, musí posoudit jiní. A cože se za posledních tři čtvrtiny roku v knihovnické kuchyni uvařilo?

O pasování jsem se podrobněji rozepisovala v jednom ze starších čísel SN. I letos prvňáčci prožívali pasování nadmíru vážně a slavnostně a myslím, že konečné dojmy z celé akce nejen pro ně, novopečené čtenáře, ale i pro všechny zúčastněné dospěláky, byly téhož rázu. Tradici pořádání slavnostního aktu pasování prvňáčků na čtenáře, kterým bychom vždy chtěli zakončit poměrně náročný první školní rok dětí, zahájila knihovna ve spolupráci se ZŠ již v minulém roce. Samotný slavnostní akt by se měl stát oslavou nejen čtenářských dovedností, pilnosti a úspěchu našich prvňáčků, ale i nezměrného pedagogického úsilí samotné paní učitelky. I letos, stejně jako minulý rok, pasoval prvňáčky pan spisovatel Jan Lebeda, kterého měly děti možnost poznat již z dřívějších setkání v knihovně.

V letošním školním roce se s tímto rytířem psaného slova uskutečnily dvě besedy pro 1. a 2. třídu – první beseda byla ještě v zimě o lese a zvířátkách, druhá proběhla v květnu a byla o včelkách. I tentokrát byly děti řadou nových a zajímavě podaných informací zcela unešeny. Největší úspěch měly tradičně praktické ukázky. K tomuto tématu přinesl pan Lebeda včelařské pomůcky, rámečky, mezistěny, plástve, včelí produkty a dokonce živé včelky a trubce, které si mohly děti "pochovat". Mohly vidět živou i ještě nenarozenou matku v matečníku. A ještě mnoho dalšího bylo k vidění a slyšení. Jeho kniha Pohádkové včely je kouzelná a patří k tomu nejlepšímu, co bylo o přírodě a včelkách pro děti napsáno. V květnu vyšla Lebedova další nádherná kniha básniček o přírodě s názvem Básničky do batůžku, kterou si dokonce prvňáčci z pasování mohli odnést domů jako dárek na památku na tento slavnostní den.

Již celkem dlouhou tradici mají každý měsíc nyní v místnosti knihovny pořádané semináře pro dospělé (ty minulé se odehrávaly v zasedací místnosti městského úřadu), které pořádá místní šachový klub s knihovnou. Letos jsme jich stihli sedm, z toho dva poslední měly téma „Posttraumatická péče v policejní praxi“, vedl ho P. Ing.Mgr. Jiří Rous a „Nejoblíbenější filozofické omyly“, na němž přednášel známý filozof Jiří Fuchs. V říjnu (22.10. od 17.00!) připravujeme seminář na téma „Potápění“. Je připraveno i malé překvapení. Na následující měsíce jsou plánována další zajímavá témata. Je pořád z čeho vybírat.

Pro hudbymilovné připravila knihovna na léto ve spolupráci s panem Petrem Nouzovským a panem farářem Berkovským koncert v rámci Jihočeského komorního festivalu, který poprvé u nás oficiálně proběhl již minulý rok. Tentokrát nás při koncertu s názvem „Violoncello a kytara“ potěšilo koncertní duo ve složení Petr Nouzovský s violoncellem a Patrick Vacík s kytarou. Skladby od J.S. Bacha, G.F. Händela a dalších měly důstojné zaznění při výborné akustice v kostele Sv. Jiljí 13. 7. 2008. Přišlo kolem 70 návštěvníků.

Pokud vše vyjde tak, jak postupně domlouváme, uskuteční se opět i letos v tomtéž kostele adventní koncert v podání smíšeného pěveckého sboru Smetana. Další adventní koncert připravuje knihovna ve spolupráci s Jindřichohradeckým symfonickým orchestrem v prostorách obřadní místnosti městského úřadu.

Zůstaneme-li ještě u podzimu, neměla bych vynechat zprávu o akci, kterou pořádala v rámci Týdnu knihoven strmilovská knihovna ve spolupráci s Městskou knihovnou Jindřichův Hradec. 7. 10. 2008 totiž ve Strmilově proběhlo Setkání zřizovatelů a profesionálních knihovníků okresu Jindřichův Hradec. Každým rokem se profesionální knihovníci a zřizovatelé knihoven z celého okresu sjíždějí do jednoho z třinácti profesionálních knihovnických pracovišť, aby se dozvěděli novinky z knihovnictví, okoukli praxi a situaci v jiných městech, probrali aktuální problémy při provozování v tom kterém místě, vyměnili si zkušenosti a především chvíli spolu pobyli. Tentokrát tedy připadla úloha hostitele pro 40 osob na Město Strmilov a jeho knihovnu. Tradiční setkání, na němž zaznělo pár slov o historii a současnosti města a následně i o historii, současnosti a činnosti knihovny, jsme doplnili exkurzí do místní tkalcovny a pražírny kávy, což mělo velký ohlas. Doufejme, že dojmy všech účastníků byly veskrze pozitivní a naše město a knihovnu se nám podařilo dobře prezentovat i reprezentovat.

A nakonec ještě technická poznámka, i když už staršího data a pro návštěvníky knihovny docela vžitá záležitost. Od května vyšla knihovna vstříc nejen místním, ale hlavně dojíždějícím dětem v tom, že přizpůsobila páteční provozní dobu odjezdu jejich autobusů. V pátek tedy zájemci mohou přijít už od 13.00 hodin a v knihovně mohou pobýt do 18.00 hod. Provozní doba je tedy takováto:

Pěkné podzimní dny plné pohody a stále tolik potřebného sluníčka!

Vlasta Vondrušová, Knihovna Viléma Martínka ve Strmilově

Na stránce došlo k chybě: Unknown error
Kód chyby: 0
Knihovna Viléma Martínka. Design, správa a aktualizace copyright © Vladimír Vondruš, 2003-2010. Stránky jsou provozovány na systému Orange 2, © Vladimír Vondruš 2006-2010. Kontakt a prostor pro vaše připomínky: blog, mosra@centrum.cz, knihovna@strmilovsko.cz. | Strmilovsko.cz | Knihovna | Archer | XHTML 1.0 Strict Valid | CSS 2.1 Valid
RSS RSS novinky