Září 2012
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Články a komentáře

Stránka s články: 1-10 11-20 21-23
04.12.2008

Strmilov v adventním naladění…

První letošní adventní neděli, tedy 30. listopadu, proběhl v Kostele sv. Jiljí ve Strmilově 1. adventní koncert jindřichohradeckého smíšeného pěveckého sboru Smetana, který pořádala Knihovna Viléma Martínka ve Strmilově. Sbor měl ve Strmilově premiéru již minulý rok rovněž v adventní čas a podle sbormistra Štěpána Štrupla se jeho členové vracejí zazpívat si sem do Strmilova velice rádi. To, že zpívají nejen rádi, ale také velmi dobře, ocenili i návštěvníci koncertu, kterých se sešlo v kostele opět kolem 90. To není na Strmilov zas tak málo. Jedinečné, akusticky skvěle vyřešené prostory zdejšího chrámu, které se osvědčily již při nejednom koncertu, se zaplnily tóny pečlivě vybraných skladeb např. F.X.Thuriho, A.V. Michny, F. Schuberta, P. Ebena a dalších skladatelů. Podle nadšených reakcí přítomných posluchačů mají tyto koncerty smysl a dodávají adventu tu správnou atmosféru. Dík patří farnímu úřadu, který prostory kostela poskytl.

V krásném období před Vánoci pro milovníky hudby připravila knihovna ještě další koncert. I když se bude konat ještě v adventní době, nazvali jsme ho Vánočním koncertem. Ten proběhne ve zdejším kinosále Beseda 13. 12. 2008 od 18.00 hod. Zahrát nám přijede Jindřichohradecký komorní orchestr a zazpívá dětský sbor ze ZŠ. Vstupné bude opět dobrovolné.

17. 12. 2008 nás čeká koncert skupiny SURF, která je spíše známá jako Eva a Vašek. Pořádá ho Město Strmilov. Od 17.00 si oba zpěváky můžeme poslechnout v Kulturním domě ve Strmilově. Vstupenky jsou již od 25.11. v předprodeji na městském úřadu.

Tradiční, nyní již 3.městský reprezentační ples se bude konat 25.12.2008 ve strmilovském kulturním domě. Jeho zahájení je stanoveno na 20. hodinu a vystoupí zde dětské mažoretky z Telče a předtančí děti ze Základní školy Strmilov. Můžeme se těšit na bohatou tombolu, ochutnávku vánočního cukroví od členek MO ČSŽ (patří jim za jejich cukrářské umění velký dík!) a přítomné ženy obdarují představitelé města růžemi. Vstupenky jsou místenkové, slosovatelné a budou v předprodeji na MěÚ od 8.12.2008 za 80,- Kč.

Advent již je tedy ve Strmilově v plném proudu. Během čtyř týdnů očekávání se obyvatelé i návštěvníci našeho města mohou slavnostně naladit nejen doma při předvánočním chystání, ale vychutnat si také sváteční atmosféru při vyjmenovaných akcích města, knihovny a dalších místních spolků a organizací.

Za svou osobu přeji všem lidem, ať už mají potřebu četby, kultury a jiných vnějších podnětů, či nikoliv, aby si ten sváteční předvánoční a vánoční pocit uměli vytvořit a udržet především uvnitř sami v sobě a co nejdéle. A aby ten pocit byl jedinečný a jen jejich.

Pěkné prožití adventního i vánočního času a úspěšný celý nový rok!

22.10.2008

Knihovna na jaře, v létě a na podzim...

Činnost knihovny, jak už mohla část obyvatelstva poznat, je v našem městě různorodá a nezaměřuje se pouze na půjčování knih. Ty doby dávno minuly a nabídka jejích služeb se přizpůsobila aktuálním potřebám obyvatel. Zda je schopná alespoň trochu přispět k informovanosti, vzdělanosti a ke kulturnímu vyžití, musí posoudit jiní. A cože se za posledních tři čtvrtiny roku v knihovnické kuchyni uvařilo?

O pasování jsem se podrobněji rozepisovala v jednom ze starších čísel SN. I letos prvňáčci prožívali pasování nadmíru vážně a slavnostně a myslím, že konečné dojmy z celé akce nejen pro ně, novopečené čtenáře, ale i pro všechny zúčastněné dospěláky, byly téhož rázu. Tradici pořádání slavnostního aktu pasování prvňáčků na čtenáře, kterým bychom vždy chtěli zakončit poměrně náročný první školní rok dětí, zahájila knihovna ve spolupráci se ZŠ již v minulém roce. Samotný slavnostní akt by se měl stát oslavou nejen čtenářských dovedností, pilnosti a úspěchu našich prvňáčků, ale i nezměrného pedagogického úsilí samotné paní učitelky. I letos, stejně jako minulý rok, pasoval prvňáčky pan spisovatel Jan Lebeda, kterého měly děti možnost poznat již z dřívějších setkání v knihovně.

V letošním školním roce se s tímto rytířem psaného slova uskutečnily dvě besedy pro 1. a 2. třídu – první beseda byla ještě v zimě o lese a zvířátkách, druhá proběhla v květnu a byla o včelkách. I tentokrát byly děti řadou nových a zajímavě podaných informací zcela unešeny. Největší úspěch měly tradičně praktické ukázky. K tomuto tématu přinesl pan Lebeda včelařské pomůcky, rámečky, mezistěny, plástve, včelí produkty a dokonce živé včelky a trubce, které si mohly děti "pochovat". Mohly vidět živou i ještě nenarozenou matku v matečníku. A ještě mnoho dalšího bylo k vidění a slyšení. Jeho kniha Pohádkové včely je kouzelná a patří k tomu nejlepšímu, co bylo o přírodě a včelkách pro děti napsáno. V květnu vyšla Lebedova další nádherná kniha básniček o přírodě s názvem Básničky do batůžku, kterou si dokonce prvňáčci z pasování mohli odnést domů jako dárek na památku na tento slavnostní den.

Již celkem dlouhou tradici mají každý měsíc nyní v místnosti knihovny pořádané semináře pro dospělé (ty minulé se odehrávaly v zasedací místnosti městského úřadu), které pořádá místní šachový klub s knihovnou. Letos jsme jich stihli sedm, z toho dva poslední měly téma „Posttraumatická péče v policejní praxi“, vedl ho P. Ing.Mgr. Jiří Rous a „Nejoblíbenější filozofické omyly“, na němž přednášel známý filozof Jiří Fuchs. V říjnu (22.10. od 17.00!) připravujeme seminář na téma „Potápění“. Je připraveno i malé překvapení. Na následující měsíce jsou plánována další zajímavá témata. Je pořád z čeho vybírat.

Pro hudbymilovné připravila knihovna na léto ve spolupráci s panem Petrem Nouzovským a panem farářem Berkovským koncert v rámci Jihočeského komorního festivalu, který poprvé u nás oficiálně proběhl již minulý rok. Tentokrát nás při koncertu s názvem „Violoncello a kytara“ potěšilo koncertní duo ve složení Petr Nouzovský s violoncellem a Patrick Vacík s kytarou. Skladby od J.S. Bacha, G.F. Händela a dalších měly důstojné zaznění při výborné akustice v kostele Sv. Jiljí 13. 7. 2008. Přišlo kolem 70 návštěvníků.

Pokud vše vyjde tak, jak postupně domlouváme, uskuteční se opět i letos v tomtéž kostele adventní koncert v podání smíšeného pěveckého sboru Smetana. Další adventní koncert připravuje knihovna ve spolupráci s Jindřichohradeckým symfonickým orchestrem v prostorách obřadní místnosti městského úřadu.

Zůstaneme-li ještě u podzimu, neměla bych vynechat zprávu o akci, kterou pořádala v rámci Týdnu knihoven strmilovská knihovna ve spolupráci s Městskou knihovnou Jindřichův Hradec. 7. 10. 2008 totiž ve Strmilově proběhlo Setkání zřizovatelů a profesionálních knihovníků okresu Jindřichův Hradec. Každým rokem se profesionální knihovníci a zřizovatelé knihoven z celého okresu sjíždějí do jednoho z třinácti profesionálních knihovnických pracovišť, aby se dozvěděli novinky z knihovnictví, okoukli praxi a situaci v jiných městech, probrali aktuální problémy při provozování v tom kterém místě, vyměnili si zkušenosti a především chvíli spolu pobyli. Tentokrát tedy připadla úloha hostitele pro 40 osob na Město Strmilov a jeho knihovnu. Tradiční setkání, na němž zaznělo pár slov o historii a současnosti města a následně i o historii, současnosti a činnosti knihovny, jsme doplnili exkurzí do místní tkalcovny a pražírny kávy, což mělo velký ohlas. Doufejme, že dojmy všech účastníků byly veskrze pozitivní a naše město a knihovnu se nám podařilo dobře prezentovat i reprezentovat.

A nakonec ještě technická poznámka, i když už staršího data a pro návštěvníky knihovny docela vžitá záležitost. Od května vyšla knihovna vstříc nejen místním, ale hlavně dojíždějícím dětem v tom, že přizpůsobila páteční provozní dobu odjezdu jejich autobusů. V pátek tedy zájemci mohou přijít už od 13.00 hodin a v knihovně mohou pobýt do 18.00 hod. Provozní doba je tedy takováto:

  • ÚT: 15.00 – 18.00
  • ST: 12.30 – 15.00
  • PÁ: 13.00-18.00

Pěkné podzimní dny plné pohody a stále tolik potřebného sluníčka!

Vlasta Vondrušová, Knihovna Viléma Martínka ve Strmilově
10.06.2008

Knihovna nejen v létě

Činnost knihovny, jak už mohla část obyvatelstva poznat, je v našem městě různorodá a nezaměřuje se pouze na půjčování knih. Ty doby dávno minuly a nabídka jejích služeb se přizpůsobila aktuálním potřebám obyvatel. Zda je schopná alespoň trochu přispět k informovanosti a ke kulturnímu vyžití, musí posoudit jiní.

V minulém roce zahájila knihovna tradici pasování prvňáčků na čtenáře. O pasování jsem se podrobněji rozepisovala v jednom ze starších čísel SN. Samotný slavnostní akt by se měl stát oslavou nejen čtenářských dovedností, pilnosti a úspěchu samotných dětí, ale i nezměrného pedagogického úsilí samotné paní učitelky. I letos přislíbil svoji účast na pasování pan spisovatel Jan Lebeda, který prvňáčky osobně v minulém roce pasoval. V letošním školním roce se s tímto rytířem psaného slova uskutečnily dvě besedy pro 1. a 2. třídu – první beseda byla ještě v zimě o lese a zvířátkách, druhá proběhla v květnu a byla o včelkách. I tentokrát byly děti řadou nových a zajímavě podaných informací zcela unešeny. Největší úspěch měly tradičně praktické ukázky. K tomuto tématu přinesl pan Lebeda včelařské pomůcky, rámečky, mezistěny, plástve, včelí produkty a dokonce živé včelky a trubce, které si mohly děti "pochovat". Mohly vidět živou i ještě nenarozenou matku v matečníku. A ještě mnoho dalšího bylo k vidění a slyšení. Jeho kniha Pohádkové včely je kouzelná a patří k tomu nejlepšímu, co bylo o přírodě a včelkách pro děti napsáno. Děkujeme!

Již celkem dlouhou tradici mají každý měsíc nyní v místnosti knihovny pořádané semináře pro dospělé (ty minulé se odehrávaly v zasedací místnosti městského úřadu), které pořádá místní šachový klub s knihovnou. Letos jsme jich stihli pět, z toho dva poslední měly téma „Lukostřelba“ s Jaroslavem Zelenkou – přednáška o historii i současnosti lukostřelby byla spojena s tradičním pálením čarodějnic – a „Co nového v Afgánistánu“ s Matyášem Zrnem. Na další měsíce jsou připravena další zajímavá témata. Je pořád z čeho vybírat.

Pro hudbymilovné připravila knihovna na léto ve spolupráci s panem Petrem Nouzovským a panem farářem Berkovským koncert v rámci Jihočeského komorního festivalu, který poprvé u nás oficiálně proběhl již minulý rok. Tentokrát nás potěší při koncertu s názvem „Violoncello a kytara“ koncertní duo ve složení Petr Nouzovský s violoncellem a Patrick Vacík s kytarou. Skladby od J.S. Bacha, G.F. Händela a dalších budou mít důstojné zaznění při výborné akustice v kostele Sv. Jiljí 13. 7. 2008.

Od května vyšla knihovna vstříc nejen místním, ale hlavně dojíždějícím dětem v tom, že přizpůsobila páteční provozní dobu odjezdu jejich autobusů. V pátek tedy zájemci mohou přijít už od 13.00 hodin a v knihovně mohou pobýt do 18.00 hod. O prázdninách dojde ovšem jako každoročně k úpravě provozní doby vzhledem k menší návštěvnosti knihovny a do konce srpna bude provoz takovýto:

  • ÚT: 15.00 – 18.00
  • PÁ: 13.00-18.00

Pěkné letní dny plné pohody a sluníčka!

Vlasta Vondrušová, Knihovna Viléma Martínka ve Strmilově
26.02.2008

Knihovna v novém...

Návštěvníci knihovny brzy zaznamenají viditelnou změnu v uspořádání jejích prostor. Je to takový malý dárek k Měsíci knihy - internetu. Po dvoutýdenní uzavírce mohou opět využít knihovnických služeb a ohodnotit, jak je Město Strmilov vnímavé ke stále se měnícím a zvyšujícím se potřebám uživatelů a hlavně jak celkově přistupuje k činnosti hojně využívaného kulturního stánku. Prostory knihovny se opět nově nadechly. Každý se nyní může podívat na kouzlo, které nastalo, když stěna, která dělila hlavní knihovnické prostory od předsálí, zmizela. Díky nově vzniklému prostoru lze nyní počítat s rozšířením počtu internetových stanic pro uživatele, což bylo zajisté již delší dobu potřeba. Otevírá se i nový prostor pro pořádání besed pro ZŠ a pravidelných seminářů přímo v místnosti knihovny a v plánu je ještě několik dalších akcí, včetně elektronického půjčování knih. Kéž se návštěvníkům v naší staronové knihovně líbí a zachovají jí i nadále svou přízeň!

Vlasta Vondrušová, Knihovna Viléma Martínka ve Strmilově
08.12.2007

Strmilov zahájil advent koncertem v kostele

Knihovna Viléma Martínka ve Strmilově připravila pro obyvatele Strmilova do konce roku 2007 ještě několik překvapení v podobě jednotlivých adventních i vánočních akcí. Sérii těchto akcí zahájil první adventní neděli, 2.12.2007, v kostele sv. Jiljí ve Strmilově adventní koncert „Čas blízko jest“ v podání smíšeného pěveckého sboru Smetana z Jindřichova Hradce. Toto téměř čtyřicetičlenné těleso pod vedením sbormistra Štěpána Štrupla nadchlo přibližně 130 posluchačů. Potěšitelné je, že do kostela si nádherně sladěné hlasy přišli poslechnout místní, ale i návštěvníci z okolí téměř všech věkových kategorií. Výborná akustika kostela dala vyniknout skladbám F.X. Thuriho, J. Franuse, A.V. Michny z Otradovic, v druhé části koncertu pak zazněly mimo jiných i skladby J. Arcadelta, D.S. Bortnianského, P. Ebena , J. Laburdy a jiných mistrů. Příjemným překvapením byl hudební vstup pánů Vladimíra Bartoše – houslové sólo a Tomáše Petrů – klavírní doprovod. Bachova skladba Air v jejich podání přinesla skvělý zážitek. K uskutečnění koncertu by nemohlo dojít, kdyby místní knihovna neměla při pořádání této i jiných akcí podporu města, farního úřadu a do akce se nezapojilo několik vstřícných lidí, kteří pomohli organizačně i jinak. Patří jim za to dík a sboru velké uznání za opravdu kvalitní vystoupení.

Pro tento rok se loučím pozvánkou na seminář "Tropické vánoce" s MUDr. Franciscem Matou, venezuelským lékařem, na jehož vyprávění se sama velice těším. Bude to dne 13. 12. 2007 v 18.00 již tradičně a naposledy v tomto roce na Městském úřadu ve Strmilově. Rovněž Vás chci pozvat na vernisáž výstavy "Hledáčkem objektivu po Strmilovsku", která se bude konat 21.12.2007 v 17.00 tamtéž. Navazuji tímto na tradici výstav proběhlých v minulých letech. Uvidíte zde řadu náladových fotografií ze Strmilova a okolí a hlavními vystavovateli budou pánové Jan Jůzl a Vladimír Semotán. Samotná výstava potrvá až do 1. 1. 2008.

Knihovna bude z důvodu organizace výstavy již od 17. 12. 2007 do 4. 1. 2008 uzavřena.

Všem čtenářům, uživatelům a příznivcům knihovny přeji šťastně prožité vánoční svátky a do nového roku hodně zdraví, duševní i fyzické pohody. Ať je pro Vás svět fantazie bez ohledu na věk stále otevřen a Vaše čtenářské zážitky jsou jen ty nejlepší!

Vlasta Vondrušová
07.11.2007

Velké knihovnické klání aneb Co ještě nevíte o Kamarádce knihovně...

V loňském roce vyhlásil Klub dětských knihoven SKIP spolu s firmou 3M zcela novou celostátní soutěž Kamarádka knihovna.

Mezi jejími 104 různě velkými knihovnickými účastníky byla i strmilovská knihovna. O tom, že děti psaly vysvědčení pro knihovnu, jsem se již krátce zmiňovala v minulých číslech SN. Chci je ještě dále využít při výstavě apod.

Soutěž již sice dávno proběhla a také skončila, vítězové byli vybráni, ale nedalo mi to, abych přece jen na webu neomrkla a neporovnala výsledky, jaké jsme v soutěži dosáhli.

Pro lepší představu chci uvést, co se vlastně hodnotilo. Podotýkám, že celá soutěž se týkala hlavně dětských oddělení v knihovnách a práce s dětmi. Knihovny byly rozděleny do několika kategorií podle počtu obyvatel v obci. Naše knihovna spadala do kategorie knihoven z obcí od 1001 – 3000 obyvatel. A co je potěšující, dostala se mezi 31 knihoven s nejlepšími výsledky. Tak tedy:

Body mohla knihovna získat za již zmiňovaná vysvědčení, která děti vystavovaly svým knihovnám. Zde se osvědčila výborná spolupráce se školou. Od nás se díky paní učitelce Klementové i dalším pedagožkám, které zmobilizovaly děti k hodnocení, dostalo do Klementina 113 vysvědčení. Některá ovšem měla i přidanou hodnotu díky ilustracím, které děti připojily ke známkám přímo na vysvědčení (těch bylo 88) a také díky jejich vlastním hodnotícím komentářům. Všechny děti, které vysvědčení odevzdaly, byly odměněny. Za velký počet a kvalitu dodaných vysvědčení jsme v naší kategorii získali 7 bodů (maximálně bylo udělováno většinou 9) a ze 14 knihoven stejné velikosti jsme spolu s knihovnou Valašská Bystřice skončili na 3. místě v tomto bodu hodnocení.

Dále se hodnotily služby a výkony knihoven. Knihovníci museli vyplňovat elektronický dotazník podle celoročních statistik. Zde se zase využilo tak nezáživných čísel a úmorné statistické práce, kterou je v knihovnictví také třeba vykonávat. K těmto účelům se nudná statistika velice hodila. A cože se to rozumí pod pojmy „služby a výkony“? Provozní doba, procentové zastoupení dětských čtenářů, výpůjčky na jednoho čtenáře, knižní přírůstek pro dětské oddělení, počet počítačů, obrat knih, počet akcí atd. U nás jsme trochu pokulhávali s provozní dobou v knihovně za celostátním průměrem (je to kvůli dalším činnostem a akcím, které knihovnice vykonává), ovšem předčili jsme výkony ve výpůjčkách na 1 čtenáře – míváme nejvyšší výpůjčky na okrese a i v celostátní soutěži jsme dostali vysoký počet bodů. Celkově byla naše knihovna v této oblasti ohodnocena 24 body z maxima 34 bodů a spolu s dalšími 13, mnohdy o hodně většími knihovnami se umístila na 10. místě ve výkonovém hodnocení. Zde se hodnotilo mimo kategorie co do počtu obyvatel, statistiky hovořily za vše.

Posledním hodnotícím kritériem byly webové stránky knihovny. Protože naše knihovna provozuje stránky již delší dobu, dostaly 1 bod k dobru. V naší kategorii takové střední knihovny, s 1000 až 3000 obyvateli ve městě, postoupilo do užšího kola pouze 6 knihoven, které měly svoje vlastní webové stránky. V naší kategorii jsme se umístili ještě s dvěma knihovnami v tomto hodnocení na 3. místě.

Další kolo již naše knihovna neabsolvovala. Oceňovalo se pouze prvních 11 nejlepších knihoven, které podstupovaly ještě další dílčí hodnocení. Cenu jsme sice nedostali, ale myslím si, že výsledky soutěže a bodové hodnocení vyznělo pro Knihovnu Viléma Martínka ve Strmilově v celostátním měřítku docela příznivě. Z celkového počtu 104 přihlášených jsme skončili v první třicítce. A stejně – největší ocenění přišlo od dětí, čtenářů a uživatelů, kteří do knihovny chodí, vyhledávají ji a využívají jejích služeb. Patří jim velký dík.

Knihovna nejen pro děti…

Dlouze jsem se rozepsala o knihovnickém soutěžení v oblasti práce s dětmi. Knihovna je tu ovšem pro co nejširší veřejnost. Také akcí pro dospělé se již konalo za přičinění knihovny více. Mohu připomenout např. Malý jarní koncert v zasedací síni na městském úřadu, prázdninový koncert Pocta J. S. Bachovi v kostele sv. Jiljí, v letošním roce jsou to pravidelné, každý měsíc se opakující semináře na různorodá témata, která pomáhá organizovat Šachový klub Strmilov. Z několika posledních vyberu například červnový s Mgr. Vladislavem Burianem na téma „Archeologie na Strmilovsku“, srpnový s pplk. RNDr. Martinem Krátkým na téma „Genetika v moderní kriminalistice“, v září přijel Mgr. Milan Týmal a přednášel na téma „Drogy v našem nejbližším okolí“. Zmínku zasluhují i hojně navštěvované výstavy. V živé paměti snad Strmilovští mají tu poslední s názvem „Strmilovským perem, štětcem, tužkou…“ , která připomněla uměleckou duši našich rodáků a spoluobčanů prostřednictvím jejich obrazů. Prozradím jen to, že na letošní konec roku se chystá další výstava. Téma zatím neřeknu. Chystám si to jako překvapení. V zásobě, tedy zatím v mé a i v jiných hlavách, je těch překvapení ještě pořád dost, snad se některá podaří uskutečnit ještě letos, např. v adventním čase.

Pěkný podzim nejen při četbě knih všem přeje Vlasta Vondrušová, Knihovna Viléma Martínka ve Strmilově
11.03.2007

Knihovna v akci a čísla...

I když na hodnocení minulého roku je již doba pokročilá, nedá mi to. Chci připomenout něco z uplynulých aktivit a všechny, kteří se do nich nějakým způsobem zapojili.

Minulý rok byla knihovna opravdu akční. Mohly to zjistit nejen děti, ale i dospělí, kteří přišli na některé z akcí, pořádaných knihovnou. Podle obrazového archivu, ve kterém nyní dost často „lovím“ informace (a je ostatně také na našich internetových stránkách), se stejně jako v minulých letech v knihovně besedovalo, soutěžilo, tvořilo a vymýšlelo. Ovšem v trochu větší míře a možná přibylo i o něco více kreativity, než v minulých letech. No, nevyužijte obrovský tvůrčí potenciál dětí! Vždyť jen soutěží jsme letos uspořádali osm a bylo rozdáno mnoho cen mnohým žákům za jejich skvělé výtvory! O besedách již byla řeč, výborná je spolupráce se školou, školkou i družinou. Na konci roku se navíc děti podílely na vzniku výstavy „Strmilovským štětcem, perem tužkou…“ svými pracemi vyšlých právě z několika vyhlášených soutěží. Mezi jinými to bylo výtvarné téma „Strmilov mýma očima“ a literární téma „ Město, ve kterém žiju“. Výsledky jste mohli obdivovat ještě celý leden a únor na chodbě městského úřadu. Pěkný výstup z celoroční soutěže bylo i právě vystavené pohádkové pexeso, do kterého děti přispěly svými výtvory.

Ale co se týká akcí, nesmím zapomenout na vzdělávací a kulturní aktivity nejen pro děti, ale i pro dospělé. Knihovna se stala školícím centrem také pro občany, kteří využili možnost dozvědět se trochu něco víc, nebo přišli jen ze zvědavosti – totiž na internet.

Během Března – měsíce internetu (ale pro většinu četbychtivých lidí je to stále měsíc knihy) se konají každý rok kurzy internetu zdarma. Tak tomu je i letos a zájemci se mohou přihlásit v knihovně. Někteří usilují o podrobnější zaškolení, jiným stačí úplné základy. Byť by to byl jen zájem o fotografie z akcí v obci, je velice pozitivní, že se o těchto snímcích vystavených na webu lidé vůbec dozvědí a přijdou. Nyní možnost zdarma kouknout na internet mají i návštěvníci nově otevřené knihovny v České Olešné, která je pobočkou knihovny strmilovské.

Vrátím se ještě k jedné z akcí, zde již jednou zmíněné, která svou obsažností a snad i tématem přitáhla všechny věkové kategorie. Byla to právě výstava „Strmilovským perem, štětcem, tužkou…“, jejíž vernisáž se konala 22.12.2006. Vernisáž a výstava, pořádaná knihovnou, důstojně připomněla skutečnost, že jsme zase městem. Svým obsahem ale především sdělila, že mezi námi žili a stále žijí lidé, kteří komunikovali nebo komunikují s okolím ještě jinak, než slovy. A to i tehdy, když už nejsou mezi námi. Svoje pocity a náhled na svět dokázali a dokáží vyjádřit prostřednictvím obrazů. Mám docela radost i z dalších vystavených „neobrazových“ exponátů a dekorací, které nám buď darovali nebo zapůjčili další místní umělci.

Měla bych zde asi napsat dlouhý jmenovitý seznam všech, kteří jakýmkoliv způsobem přispěli k uskutečnění této vánoční úspěšné akce. Zabral by polovinu novin. Přece jen jsou to už tři měsíce, kdy akce proběhla a proto vezmu své poděkování více zeširoka, snad se zase tolik neprohřeším.

Tak tedy veliký dík patří všem – majitelům i malířům, kteří obrazy s ochotou a vstřícností na výstavu zapůjčili. Dětem, které se zapojily do soutěží, vytvořily krásné práce a odevzdaly je k vystavení. Paním učitelkám ze ZŠ a MŠ, které nad dětmi bděly a motivovaly je. Osloveným, především ženám a dívkám, které zapůjčily, darovaly, upekly nebo udělaly na požádání vánoční dekorace. Zaměstnancům městského úřadu za technické zázemí a pomoc při organizování. Zaměstnancům firmy Kovopor za zhotovení a darování výstavních stojanů na obrazy. Paní kronikářce za doplnění chybějících informací. Členkám ČSŽ, které na výstavě asistovaly jako dozor mezi vánočními svátky a přispěchaly na pomoc i při pečení dobrůtek, ty jste mohli ochutnat na 1. městském plese. A samozřejmě chci poděkovat všem, kteří jakoukoliv částkou, jakýmkoliv darem přispěli na odměny a ceny pro děti. A to nejen před vánocemi.

Rozepsala jsem se o akcích, konaných knihovnou. I když to podle mého hodnocení nevypadá, v knihovně však stále zůstává prioritou půjčování a práce s knihami. Suchou statistiku můžete shlédnout na našem webu, takže jen nejzajímavější postřehy:

V  roce 2006 do knihovny přibylo 630 nových svazků, vyřazeno bylo 355 většinou opotřebovaných svazků.

V minulém roce získala knihovna a její pobočka v České Olešné 176 čtenářů. Návštěvnost knihovny se zvýšila o téměř 500 návštěvníků. Těžko říci, zda poskytování internetu zdarma přispělo k návštěvnosti knihovny. V určité míře zajisté ano. Za svým názorem, že lidé zatím do knihovny stále chodí přece jen více číst, než surfovat po internetu, si však stále stojím. I letos ovšem rovněž mohu tvrdit, že internetu přichází na chuť stále více lidí.

V celkovém počtu výpůjček došlo oproti minulému sledovanému roku ke znatelným změnám. Jejich počet se navýšil celkem o 3230 sv. Velký podíl na výpůjčkách mají stále v knihovně právě časopisy, počet těchto výpůjček se v roce 2006 zvýšil o 1091 sv. Je potěšitelné, že i výpůjček knih je celkově o 2139 sv . více než minulý sledovaný rok.

Vliv na zvýšení počtu knižních výpůjček má jako léta předešlá samozřejmě bohatě doplňovaný fond prostřednictvím vlastního nákupu, dále pak meziknihovní výpůjční službou v MěK v Jindřichově Hradci i jiných knihovnách a nyní již tradičně prostřednictvím výměnných souborů. Tento způsob výměny a shánění knih pokud to jde, stále využívám. To, že se čtenářům rozšířila možnost výběru a výpůjček nové literatury, jsem tvrdila již minulý rok. Na dobré věci si lidé dobře zvykají a tak minulý rok již velké množství novinek přímo vyžadovali. Potvrzuje to i vysoký nárůst výpůjček. Plus pro knihovnu znamenaly dary celých ročníků různých dražších periodik od pravidelných návštěvníků. Čtenáři si tak nyní mohou vybírat nejen z avizovaných 11 odbíraných časopisů, ale i z  přibližně 15 dalších žánrově odlišných titulů.

A co nás v nejbližší době čeká?

Již zmiňovaný Březen – měsíc knihy a internetu, přinese snad dostatek akcí, které se budou týkat všech, kteří mají s knihovnou, s knihami nebo s internetem co do činění. Nebo jen prostě přijdou ze zvědavosti.

Ve spolupráci s šachovým klubem chceme pokračovat v pravidelném cyklu seminářů. První se konal 25. ledna na městském úřadu na téma Rodinná politika. Přednášel zde ředitel Občanského institutu MUDr. Roman Joch. Únorový seminář proběhl na stejném místě 22.2 2007 na téma „Jak fungují média“, přednášejícím byl Mgr. Matyáš Zrno. V březnu nás čeká přednáška na téma „Formy internetového vzdělávání“ a přednášet bude asistent senátora Michal Šabatka.

Děti se letos poprvé mohly zúčastnit besedy se spisovatelem Janem Lebedou, který k nám přijel 15. února 2007. Povídání o zvířátkách, lese, přírodě i dalších věcech zaujalo nejen děti, ale i nás dospělé. Krásné zážitky a příslib další besedy od pana Lebedy!

Následující besedy a soutěže pro děti ZŠ se připravují a konají se od března prakticky celé jaro.

Místo celorepublikové „Noci s Andersenem“ nás čeká Den s Andersenem, možná těch dnů zase bude trochu víc.

Probíhá hodnocení knihoven, které se zapojily do soutěže „Kamarádka knihovna“. I naše knihovna se zapojila, děti si své pro a proti již také řekly. Uvidíme, jak dopadneme v konkurenci s ostatními 103 knihovnami v republice.

Vlasta Vondrušová, Knihovna Viléma Martínka ve Strmilově
03.01.2007

Knihovna a nejen vánoce...

Letošní rok byl, podobně jako ty předešlé, pro knihovnu i pro její návštěvníky co do činnosti docela rozmanitý. Kdo má přístup na internet a občas omrkne knihovnické stránky, zjistí spoustu zajímavých podrobností – kromě nových knih také kdy se co událo, co bylo vytvořeno, v čem se soutěžilo, uvidí i množství fotografií z besed, může si dokonce prohlédnout nejlepší výtvarné práce dětí, které se soutěží účastnily.

Ten, kdo k počítači nezasedne a raději se začte do novin, má možnost dozvědět se cokoliv také, i když neuvidí tolik obrázků, jako je to možné vidět na internetu. Proto tímto sděluji alespoň několik základních informací o tom, že knihovna, potažmo knihovnice a její návštěvníci, nespí.

Tak tedy: čím by byla knihovna bez svých dětí?

Nejspíše šedivým archivem, který uspokojí jen málokoho. Děti jsou záminka k tomu, aby se knihovny změnily například v pohádkovou zahradu, knihařskou dílnu nebo v detektivní doupě, kde si lze povídat úplně o všem. Spolu s dětmi při besedách pátráme po všem možném: hledáme autory, luštíme křížovky, vzpomínáme na pohádkové i jiné literární postavičky… Učíme se, kde hledat.

Letos děti ze základní školy „zabloudily“ na besedy do knihovny jedenáctkrát. Ovšemže, organizovaně s pedagogickým doprovodem, ale později i neorganizovaně - to už přišly samy nebo s kamarádem, z vlastního rozhodnutí, ze zvědavosti nebo i pro konkrétní knížku, nebo jen přihlásit se proto, že se jim na té besedě líbilo. To vždycky každou knihovnici potěší.

Každá beseda je většinou spojena s nějakou soutěží a pokud se nestihne v knihovně, vyhlašuji různá témata soutěží, do kterých se děti zapojují přímo ve škole. Nesmím opominout poděkovat všem paním učitelkám, které se do spolupráce s knihovnou zapojily a nad dětmi bděly a motivovaly je. Výsledkem jsou velice krásné výtvarné i literární práce, které se snažím vždy vystavit a po zásluze odměnit. V tomto roce se nám tedy podařilo uskutečnit několik skvělých projektů. V rámci Března – měsíce knihy, internetu a ve Strmilovské knihovně především pohádek děti tvořily pohádkový comics, pohádkové leporelo, pohádkovou parodii, nyní již bude k mání pohádkové pexeso, do jehož tvorby se zapojily nejen strmilovské děti, ale i děti z dalších knihoven a škol z okresu. V současné době jsou také hodnoceny dětské literární práce na téma „Město, ve kterém žiju“ – je to opravdu moc pěkné čtení, inspirující. Strmilovská knihovna se také zapojila do soutěže „Kamarádka knihovna“. Je to soutěž celostátní a knihovna bude hodnocena podle několika různých kritérií, jedním z nich je i hodnocení dětí, které knihovnu navštívily. Tato vysvědčení pro knihovnu jsou už také na mém stole a opět mohu jen tvrdit, že děti jsou velice upřímné a při čtení jejich vysvědčení mám nejen já o čem přemýšlet.

Letos také došlo na Strmilovsku v oblasti knihovnictví k významné události. V České Olešné v bývalé budově MNV jsme v říjnu, během Týdne knihoven, znovuotevřeli knihovnu, která se stala pobočkou Knihovny Viléma Martínka ve Strmilově. Knihovníci Pavla Pokorná a Petr Pokorný mladší Jsou Vám k dispozici nejen při půjčování knih, ale také při obsluze počítače, kde je v provozu internet zdarma. Je otevřeno každý pátek od 16.00 do18.00 hod.

A co se ještě chystá?

Jak už víte, Strmilov se stal městem. Po velice zdařilých oslavách 750 let obce v roce 2005 se nabízela otázka, jak tuto skutečnost dát trochu více do podvědomí lidí, co zase trochu jiného pro občany uspořádat. Protože jsem byla svědkem velikého ohlasu, který způsobila jednak výstava historických dokumentů a fotografií, později také výstava kreseb a obrazů pana Zbyňka Honzala, rozhodla jsem se, že vystavování zopakuji. Téma jsem zvolila také strmilovské, trochu i příbuzné předešlým tématům – obrazy strmilovských malířů. Především jsem vůbec netušila, co tím sobě a jiným lidem způsobím. Pro mne to znamenalo usilovné pátrání po šikovných lidech, kteří vládli nebo vládnou štětcem, perem tužkou. Mnoho jich už nežije a proto nastala další etapa pátrání – po majitelích jejich obrazů. Pro oslovené to znamenalo vydržet moje prosby a naléhání a buď podlehnout a na čas se rozloučit se vzácnými kousky, nebo odolat. Musím říct, že podlehli všichni oslovení. Všem, kteří mi pomohli radou, vzpomínkou, důvěrou a hlavně zapůjčením děl, srdečně děkuji. Rovněž tak děkuji současným umělcům, kteří mi svá díla k vystavování také poskytli. Dětem, jejichž díla vznikala pod dozorem paní učitelky Marie Klementové ze Základní školy Strmilov patří také veliký dík.

Tímto tedy zvu Vás všechny na výstavu s názvem „Strmilovským perem, štětcem, tužkou aneb Tvorba strmilovských amatérských i profesionálních umělců“, která je umístěna na Městském úřadu ve Strmilově. Vernisáž se koná 22.12.2006 v 17.00 hodin, je pro Vás připraveno malé překvapení a můžete si zazpívat spolu se strmilovským sborem vánoční písně a koledy. Přijďte a přesvědčte se, že mezi námi žili a žijí lidé, kteří dovedou zase trochu něco víc, něco, co přesahuje jejich běžné povinnosti.

Výstava je otevřena od 22.12.2006 do 5.1.2007 kromě Štědrého dne každý den od 15.00 do 17.00 hod.

Přeji všem krásné vánoční svátky a šťastný celý nový rok 2007, hodně zdraví, štěstí a pohody nejen při čtení pěkných knih!

Vlasta Vondrušová, Knihovna Viléma Martínka ve Strmilově

OZNÁMENÍ

Knihovna Viléma Martínka ve Strmilově bude uzavřena v úterý 12.12.2006 a v době od 18.12.2006 do 5.1.2007

01.10.2006

Týden knihoven 2006 a jiné záležitosti duševního zdraví

Pozvánka do České Olešné…

Slavnostní otevření pobočky Knihovny Viléma Martínka ve Strmilově v České Olešné se konalo v pátek 6. října 2006 od 17.00 do 19.00 hod. Ze staré budovy bývalé školy byla knihovna přestěhována do prostor bývalého MNV. Tyto prostory si vyžádaly podstatnější rekonstrukci a dnes je zde solidní zázemí pro duševní odreagování, informační centrum díky internetu zdarma (počítačové vybavení a internet je zde díky využití státních grantů) a stanice veřejného rozhlasu.

Přijďte se i Vy podívat na zrekonstruované prostory knihovny,vyzkoušet si nové počítačové vybavení a uvolnit se v příjemném prostředí knihovny!

Otevírací doba knihovny je každý pátek od 16.00 do 18.00 hod.

Internet zdarma!

Srdečně Vás zvou:

Jaromír Krátký - starosta, Pavla Pokorná a Petr Pokorný - knihovníci v České Olešné a Vlasta Vondrušová, Knihovna Viléma Martínka ve Strmilově

Fotky z slavnostního otevření jsou dostupné v článku Týden knihoven.

AKCE v „Týdnu knihoven“ v Knihovně Viléma Martínka ve Strmilově a v její pobočce Česká Olešná

V době od 2. 10. do 6. 10.2006 proběhl v celé republice „Týden knihoven“ . Knihovny pro své návštěvníky připravili různé akce a malá či větší překvapení.

Hlavní akcí tohoto týdne bylo slavnostní otevření pobočky Knihovny Viléma Martínka ve Strmilově v České Olešné v pátek 6. 10. 2006 v 17.00 hod. Knihovnu můžete přijít navštívit každý pátek od 16.00 do 18.00 hod.

V úterý 3. 10. 2006 se konalo SETKÁNÍ ZŘIZOVATELŮ KNIHOVEN a knihovníků OKRESU JINDŘICHŮV HRADEC. Toto již tradiční setkání starostů a knihovnic profesionálních knihoven se letos konalo v Měk Dačice. (A o čem se hovořilo: služby Měk Dačice, webové stránky Měk Dačice, knihovny z pohledu JčVK České Budějovice, internet v knihovnách a legislativa, diskuse) Pořadatel: Město Dačice, spolupořadatelé - Městská knihovna J. Hradec a Měk Dačice

Internet byl a je stále zdarma

Byly prominuty resty a upomínky čtenářů

Knihovna vstoupila do soutěže „Kamarádka knihovna“. Děti ze ZŠ Strmilov do listopadu vystaví naší knihovně vysvědčení a ohodnotí její činnost ze svého pohledu.

Pokračování soutěže „O nejlepší políčka do pohádkového pexesa“ na téma 1. Jak šel Honza do světa, 2. strašidla. Vítězové budou odměněni pohádkovým pexesem a drobnostmi od sponzorů.

A nakonec překvapení pro čtenáře: zprovoznění elektronického katalogu pro čtenáře na webových stránkách knihovny www.strmilovsko.cz/knihovna. Čtenáři se mohou z jakéhokoliv místa na světě podívat na naše webové stránky knihovny a zjistit, jaké knihy v našem knihovním fondu jsou. Pravda, ještě jich mnoho (převážně starších titulů a dětské literatury)v katalogu chybí, ovšem novinky zde najdete určitě všechny. Katalog se neustále doplňuje a snad již příští rok bude zkompletován. Pak by se mohl rozjet i elektronický výpůjční systém a nastalo by tak vzájemné propojení těchto modulů. Je to další vstřícný krok knihovny ke čtenáři. Ať je tedy náš katalog hodně využíván!

Vlasta Vondrušová, Knihovna Viléma Martínka ve Strmilově
01.06.2006

Z knihovny… (SN 3/2006)

Konec školního roku znamená hodnocení pro všechny školou povinné. I v knihovně se hodnotilo. A že bylo co hodnotit! Vždyť knihovna v letošním školním roce vyhlásila hned čtyři literárně-výtvarné soutěže pro děti a mládež! Nyní je čas na vyhlášení vítězů.

Tak tedy vězte:

  • 9. TŘÍDA – soutěž „O nejlepší pohádkovou parodii“
    • 1. místo – Veronika Procházková
    • 2. místo – Petra Soukupová
    • 3. místo – Markéta Hojková
  • 8. TŘÍDA – SOUTĚŽ „O NEJLEPŠÍ POHÁDKOVÝ COMICS“
    • 1. místo – Eliška Punčochářová
    • 2. místo – Tomáš Dobrodinský
    • 3. místo – Lucie Ausobská
  • 6. TŘÍDA – Soutěž „O nejhezčí pohádkové leporelo“ (vyrábělo se po dvojicích)
    • 1. místo – Iveta Holcová s Lenkou Adamovou
    • 2. místo - Štěpa Joklová s Monikou Kocveldovou, a Jiří Musil s Janem Vondrušem
    • 3. místo – Ivana Janíková, Klára Pecharová, Kateřina Štěrbová a Pavla Prokešová s Renatou Chamradovou
    • 4. místo – Monika Dobrodinská s Janou Beranovou a Monika Péčová s Lucií Běhunčíkovou
    • Zvláštní ocenění – Adéla a Dominika Czimprichovy

Veliké poděkování musím vyslovit paní učitelce Marii Klementové, která nad dětmi od zadání soutěží až do vyhlášení výsledků bděla a vedla je k práci. Děkuji sponzorům – obchodům Jednota a Flop - za poskytnutí části odměn.

Rodiče mohou mít ze svých potomků radost, protože řada z nich by se mohla časem, pokud by chtěla, zařadit mezi mladé uznávané literáty nebo výtvarníky.

Všem vítězům blahopřejeme, ostatním zúčastněným děkujeme, že se do toho pustili. Všechny děti mohu jen ubezpečit, že si určitě ceníme každého výtvoru, který byl odevzdán. Rozhodování o prvenství nebylo vůbec jednoduché, mezi tolika krásnými a kvalitními výtvory vybrat ty nejkrásnější a nejkvalitnější – toť pravý oříšek!

Odměny byly předány, gratulace vyslovena a zbývá mi pozvat Vás na výstavu nejlepších soutěžních prací, která je instalována na chodbě obecního úřadu. Chodit a dívat se můžete celé léto. Uvidíte zde i panel, který je věnován regionální soutěži „O nejlepší políčko pohádkového pexesa“, která ještě nebyla uzavřena a výsledky místního kola budou vyhlášeny až v září 2006. Do okresního kola se musí vybrat pouze jedno jediné nejkrásnější strašidlo a jeden nejhezčí hloupý Honza. Pro porotu je to asi nejhorší soutěž letošního roku, protože kouzelné je snad vše, na co se podíváte. Zkuste přijít a tipnout si… Do této soutěže se zapojilo dalších 13 knihoven v regionu a výstupem bude (doufejme, že krásné) pexeso, složené z těch nejhezčích pohádkových postaviček dětí z Jindřichohradecka, které by mělo být zároveň i odměnou pro vítěze.

Blíží se čas prázdnin a dovolených. Po několikaletých zkušenostech mohu říct, že půjčování knih v letním období je sporadické. Ve většině knihoven v regionu se v létě výpůjční doba redukuje, čtenáři si opravdu užívají delší dny a pobývají více v přírodě. Mluvím samozřejmě o těch mladších čtenářích, kteří, když se začne oteplovat, jakoby na knihovnu zapomínají a volno vyplňují pro ně smysluplnějšími aktivitami. Ze srdce jim přejme krásné počasí a pohyb na čerstvém vzduchu a u vody. Zalezlí a v zimě jsme už byli dost dlouho. Však se zase v září spolu znovu přivítáme v plné síle a chuti ke čtení! Podobné je to i s těmi „odrostlejšími“, kteří mají zahrádky a jiné práce či relaxace venku. I když se o prázdninách výpůjční doba v naší knihovně rovněž zkrátí, přece jen nějaká ta výpůjční hodina bude k dispozici, aby mohli přijít Ti, kteří bez knih a internetu být prostě nechtějí nebo nemohou. Dobu, kdy se nebude půjčovat, využiji k dobudování elektronického katalogu. Je třeba zanést do počítače ještě tisíce knižních svazků.

Tak tedy, jak se bude o prázdninách půjčovat?

  • Úterý: 15.00 – 18.00
  • Pátek: 14.30 – 18.00

Půjčovat se nebude v době dovolené, kterou plánuji na přelomu července a srpna.

Hodně sluníčka a příjemně strávené letní dny Vám přeje

Vlasta Vondrušová z Knihovny Viléma Martínka ve Strmilově

Na stránce došlo k chybě: Unknown error
Kód chyby: 0
Na stránce došlo k chybě: Unknown error
Kód chyby: 0
Knihovna Viléma Martínka. Design, správa a aktualizace copyright © Vladimír Vondruš, 2003-2010. Stránky jsou provozovány na systému Orange 2, © Vladimír Vondruš 2006-2010. Kontakt a prostor pro vaše připomínky: blog, mosra@centrum.cz, knihovna@strmilovsko.cz. | Strmilovsko.cz | Knihovna | Archer | XHTML 1.0 Strict Valid | CSS 2.1 Valid
RSS RSS novinky