Září 2012
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Knihovna v akci a čísla...

I když na hodnocení minulého roku je již doba pokročilá, nedá mi to. Chci připomenout něco z uplynulých aktivit a všechny, kteří se do nich nějakým způsobem zapojili.

Minulý rok byla knihovna opravdu akční. Mohly to zjistit nejen děti, ale i dospělí, kteří přišli na některé z akcí, pořádaných knihovnou. Podle obrazového archivu, ve kterém nyní dost často „lovím“ informace (a je ostatně také na našich internetových stránkách), se stejně jako v minulých letech v knihovně besedovalo, soutěžilo, tvořilo a vymýšlelo. Ovšem v trochu větší míře a možná přibylo i o něco více kreativity, než v minulých letech. No, nevyužijte obrovský tvůrčí potenciál dětí! Vždyť jen soutěží jsme letos uspořádali osm a bylo rozdáno mnoho cen mnohým žákům za jejich skvělé výtvory! O besedách již byla řeč, výborná je spolupráce se školou, školkou i družinou. Na konci roku se navíc děti podílely na vzniku výstavy „Strmilovským štětcem, perem tužkou…“ svými pracemi vyšlých právě z několika vyhlášených soutěží. Mezi jinými to bylo výtvarné téma „Strmilov mýma očima“ a literární téma „ Město, ve kterém žiju“. Výsledky jste mohli obdivovat ještě celý leden a únor na chodbě městského úřadu. Pěkný výstup z celoroční soutěže bylo i právě vystavené pohádkové pexeso, do kterého děti přispěly svými výtvory.

Ale co se týká akcí, nesmím zapomenout na vzdělávací a kulturní aktivity nejen pro děti, ale i pro dospělé. Knihovna se stala školícím centrem také pro občany, kteří využili možnost dozvědět se trochu něco víc, nebo přišli jen ze zvědavosti – totiž na internet.

Během Března – měsíce internetu (ale pro většinu četbychtivých lidí je to stále měsíc knihy) se konají každý rok kurzy internetu zdarma. Tak tomu je i letos a zájemci se mohou přihlásit v knihovně. Někteří usilují o podrobnější zaškolení, jiným stačí úplné základy. Byť by to byl jen zájem o fotografie z akcí v obci, je velice pozitivní, že se o těchto snímcích vystavených na webu lidé vůbec dozvědí a přijdou. Nyní možnost zdarma kouknout na internet mají i návštěvníci nově otevřené knihovny v České Olešné, která je pobočkou knihovny strmilovské.

Vrátím se ještě k jedné z akcí, zde již jednou zmíněné, která svou obsažností a snad i tématem přitáhla všechny věkové kategorie. Byla to právě výstava „Strmilovským perem, štětcem, tužkou…“, jejíž vernisáž se konala 22.12.2006. Vernisáž a výstava, pořádaná knihovnou, důstojně připomněla skutečnost, že jsme zase městem. Svým obsahem ale především sdělila, že mezi námi žili a stále žijí lidé, kteří komunikovali nebo komunikují s okolím ještě jinak, než slovy. A to i tehdy, když už nejsou mezi námi. Svoje pocity a náhled na svět dokázali a dokáží vyjádřit prostřednictvím obrazů. Mám docela radost i z dalších vystavených „neobrazových“ exponátů a dekorací, které nám buď darovali nebo zapůjčili další místní umělci.

Měla bych zde asi napsat dlouhý jmenovitý seznam všech, kteří jakýmkoliv způsobem přispěli k uskutečnění této vánoční úspěšné akce. Zabral by polovinu novin. Přece jen jsou to už tři měsíce, kdy akce proběhla a proto vezmu své poděkování více zeširoka, snad se zase tolik neprohřeším.

Tak tedy veliký dík patří všem – majitelům i malířům, kteří obrazy s ochotou a vstřícností na výstavu zapůjčili. Dětem, které se zapojily do soutěží, vytvořily krásné práce a odevzdaly je k vystavení. Paním učitelkám ze ZŠ a MŠ, které nad dětmi bděly a motivovaly je. Osloveným, především ženám a dívkám, které zapůjčily, darovaly, upekly nebo udělaly na požádání vánoční dekorace. Zaměstnancům městského úřadu za technické zázemí a pomoc při organizování. Zaměstnancům firmy Kovopor za zhotovení a darování výstavních stojanů na obrazy. Paní kronikářce za doplnění chybějících informací. Členkám ČSŽ, které na výstavě asistovaly jako dozor mezi vánočními svátky a přispěchaly na pomoc i při pečení dobrůtek, ty jste mohli ochutnat na 1. městském plese. A samozřejmě chci poděkovat všem, kteří jakoukoliv částkou, jakýmkoliv darem přispěli na odměny a ceny pro děti. A to nejen před vánocemi.

Rozepsala jsem se o akcích, konaných knihovnou. I když to podle mého hodnocení nevypadá, v knihovně však stále zůstává prioritou půjčování a práce s knihami. Suchou statistiku můžete shlédnout na našem webu, takže jen nejzajímavější postřehy:

V  roce 2006 do knihovny přibylo 630 nových svazků, vyřazeno bylo 355 většinou opotřebovaných svazků.

V minulém roce získala knihovna a její pobočka v České Olešné 176 čtenářů. Návštěvnost knihovny se zvýšila o téměř 500 návštěvníků. Těžko říci, zda poskytování internetu zdarma přispělo k návštěvnosti knihovny. V určité míře zajisté ano. Za svým názorem, že lidé zatím do knihovny stále chodí přece jen více číst, než surfovat po internetu, si však stále stojím. I letos ovšem rovněž mohu tvrdit, že internetu přichází na chuť stále více lidí.

V celkovém počtu výpůjček došlo oproti minulému sledovanému roku ke znatelným změnám. Jejich počet se navýšil celkem o 3230 sv. Velký podíl na výpůjčkách mají stále v knihovně právě časopisy, počet těchto výpůjček se v roce 2006 zvýšil o 1091 sv. Je potěšitelné, že i výpůjček knih je celkově o 2139 sv . více než minulý sledovaný rok.

Vliv na zvýšení počtu knižních výpůjček má jako léta předešlá samozřejmě bohatě doplňovaný fond prostřednictvím vlastního nákupu, dále pak meziknihovní výpůjční službou v MěK v Jindřichově Hradci i jiných knihovnách a nyní již tradičně prostřednictvím výměnných souborů. Tento způsob výměny a shánění knih pokud to jde, stále využívám. To, že se čtenářům rozšířila možnost výběru a výpůjček nové literatury, jsem tvrdila již minulý rok. Na dobré věci si lidé dobře zvykají a tak minulý rok již velké množství novinek přímo vyžadovali. Potvrzuje to i vysoký nárůst výpůjček. Plus pro knihovnu znamenaly dary celých ročníků různých dražších periodik od pravidelných návštěvníků. Čtenáři si tak nyní mohou vybírat nejen z avizovaných 11 odbíraných časopisů, ale i z  přibližně 15 dalších žánrově odlišných titulů.

A co nás v nejbližší době čeká?

Již zmiňovaný Březen – měsíc knihy a internetu, přinese snad dostatek akcí, které se budou týkat všech, kteří mají s knihovnou, s knihami nebo s internetem co do činění. Nebo jen prostě přijdou ze zvědavosti.

Ve spolupráci s šachovým klubem chceme pokračovat v pravidelném cyklu seminářů. První se konal 25. ledna na městském úřadu na téma Rodinná politika. Přednášel zde ředitel Občanského institutu MUDr. Roman Joch. Únorový seminář proběhl na stejném místě 22.2 2007 na téma „Jak fungují média“, přednášejícím byl Mgr. Matyáš Zrno. V březnu nás čeká přednáška na téma „Formy internetového vzdělávání“ a přednášet bude asistent senátora Michal Šabatka.

Děti se letos poprvé mohly zúčastnit besedy se spisovatelem Janem Lebedou, který k nám přijel 15. února 2007. Povídání o zvířátkách, lese, přírodě i dalších věcech zaujalo nejen děti, ale i nás dospělé. Krásné zážitky a příslib další besedy od pana Lebedy!

Následující besedy a soutěže pro děti ZŠ se připravují a konají se od března prakticky celé jaro.

Místo celorepublikové „Noci s Andersenem“ nás čeká Den s Andersenem, možná těch dnů zase bude trochu víc.

Probíhá hodnocení knihoven, které se zapojily do soutěže „Kamarádka knihovna“. I naše knihovna se zapojila, děti si své pro a proti již také řekly. Uvidíme, jak dopadneme v konkurenci s ostatními 103 knihovnami v republice.

Vlasta Vondrušová, Knihovna Viléma Martínka ve Strmilově

Na stránce došlo k chybě: Unknown error
Kód chyby: 0
Knihovna Viléma Martínka. Design, správa a aktualizace copyright © Vladimír Vondruš, 2003-2010. Stránky jsou provozovány na systému Orange 2, © Vladimír Vondruš 2006-2010. Kontakt a prostor pro vaše připomínky: blog, mosra@centrum.cz, knihovna@strmilovsko.cz. | Strmilovsko.cz | Knihovna | Archer | XHTML 1.0 Strict Valid | CSS 2.1 Valid
RSS RSS novinky