Září 2012
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Velké knihovnické klání aneb Co ještě nevíte o Kamarádce knihovně...

V loňském roce vyhlásil Klub dětských knihoven SKIP spolu s firmou 3M zcela novou celostátní soutěž Kamarádka knihovna.

Mezi jejími 104 různě velkými knihovnickými účastníky byla i strmilovská knihovna. O tom, že děti psaly vysvědčení pro knihovnu, jsem se již krátce zmiňovala v minulých číslech SN. Chci je ještě dále využít při výstavě apod.

Soutěž již sice dávno proběhla a také skončila, vítězové byli vybráni, ale nedalo mi to, abych přece jen na webu neomrkla a neporovnala výsledky, jaké jsme v soutěži dosáhli.

Pro lepší představu chci uvést, co se vlastně hodnotilo. Podotýkám, že celá soutěž se týkala hlavně dětských oddělení v knihovnách a práce s dětmi. Knihovny byly rozděleny do několika kategorií podle počtu obyvatel v obci. Naše knihovna spadala do kategorie knihoven z obcí od 1001 – 3000 obyvatel. A co je potěšující, dostala se mezi 31 knihoven s nejlepšími výsledky. Tak tedy:

Body mohla knihovna získat za již zmiňovaná vysvědčení, která děti vystavovaly svým knihovnám. Zde se osvědčila výborná spolupráce se školou. Od nás se díky paní učitelce Klementové i dalším pedagožkám, které zmobilizovaly děti k hodnocení, dostalo do Klementina 113 vysvědčení. Některá ovšem měla i přidanou hodnotu díky ilustracím, které děti připojily ke známkám přímo na vysvědčení (těch bylo 88) a také díky jejich vlastním hodnotícím komentářům. Všechny děti, které vysvědčení odevzdaly, byly odměněny. Za velký počet a kvalitu dodaných vysvědčení jsme v naší kategorii získali 7 bodů (maximálně bylo udělováno většinou 9) a ze 14 knihoven stejné velikosti jsme spolu s knihovnou Valašská Bystřice skončili na 3. místě v tomto bodu hodnocení.

Dále se hodnotily služby a výkony knihoven. Knihovníci museli vyplňovat elektronický dotazník podle celoročních statistik. Zde se zase využilo tak nezáživných čísel a úmorné statistické práce, kterou je v knihovnictví také třeba vykonávat. K těmto účelům se nudná statistika velice hodila. A cože se to rozumí pod pojmy „služby a výkony“? Provozní doba, procentové zastoupení dětských čtenářů, výpůjčky na jednoho čtenáře, knižní přírůstek pro dětské oddělení, počet počítačů, obrat knih, počet akcí atd. U nás jsme trochu pokulhávali s provozní dobou v knihovně za celostátním průměrem (je to kvůli dalším činnostem a akcím, které knihovnice vykonává), ovšem předčili jsme výkony ve výpůjčkách na 1 čtenáře – míváme nejvyšší výpůjčky na okrese a i v celostátní soutěži jsme dostali vysoký počet bodů. Celkově byla naše knihovna v této oblasti ohodnocena 24 body z maxima 34 bodů a spolu s dalšími 13, mnohdy o hodně většími knihovnami se umístila na 10. místě ve výkonovém hodnocení. Zde se hodnotilo mimo kategorie co do počtu obyvatel, statistiky hovořily za vše.

Posledním hodnotícím kritériem byly webové stránky knihovny. Protože naše knihovna provozuje stránky již delší dobu, dostaly 1 bod k dobru. V naší kategorii takové střední knihovny, s 1000 až 3000 obyvateli ve městě, postoupilo do užšího kola pouze 6 knihoven, které měly svoje vlastní webové stránky. V naší kategorii jsme se umístili ještě s dvěma knihovnami v tomto hodnocení na 3. místě.

Další kolo již naše knihovna neabsolvovala. Oceňovalo se pouze prvních 11 nejlepších knihoven, které podstupovaly ještě další dílčí hodnocení. Cenu jsme sice nedostali, ale myslím si, že výsledky soutěže a bodové hodnocení vyznělo pro Knihovnu Viléma Martínka ve Strmilově v celostátním měřítku docela příznivě. Z celkového počtu 104 přihlášených jsme skončili v první třicítce. A stejně – největší ocenění přišlo od dětí, čtenářů a uživatelů, kteří do knihovny chodí, vyhledávají ji a využívají jejích služeb. Patří jim velký dík.

Knihovna nejen pro děti…

Dlouze jsem se rozepsala o knihovnickém soutěžení v oblasti práce s dětmi. Knihovna je tu ovšem pro co nejširší veřejnost. Také akcí pro dospělé se již konalo za přičinění knihovny více. Mohu připomenout např. Malý jarní koncert v zasedací síni na městském úřadu, prázdninový koncert Pocta J. S. Bachovi v kostele sv. Jiljí, v letošním roce jsou to pravidelné, každý měsíc se opakující semináře na různorodá témata, která pomáhá organizovat Šachový klub Strmilov. Z několika posledních vyberu například červnový s Mgr. Vladislavem Burianem na téma „Archeologie na Strmilovsku“, srpnový s pplk. RNDr. Martinem Krátkým na téma „Genetika v moderní kriminalistice“, v září přijel Mgr. Milan Týmal a přednášel na téma „Drogy v našem nejbližším okolí“. Zmínku zasluhují i hojně navštěvované výstavy. V živé paměti snad Strmilovští mají tu poslední s názvem „Strmilovským perem, štětcem, tužkou…“ , která připomněla uměleckou duši našich rodáků a spoluobčanů prostřednictvím jejich obrazů. Prozradím jen to, že na letošní konec roku se chystá další výstava. Téma zatím neřeknu. Chystám si to jako překvapení. V zásobě, tedy zatím v mé a i v jiných hlavách, je těch překvapení ještě pořád dost, snad se některá podaří uskutečnit ještě letos, např. v adventním čase.

Pěkný podzim nejen při četbě knih všem přeje Vlasta Vondrušová, Knihovna Viléma Martínka ve Strmilově

Na stránce došlo k chybě: Unknown error
Kód chyby: 0
Knihovna Viléma Martínka. Design, správa a aktualizace copyright © Vladimír Vondruš, 2003-2010. Stránky jsou provozovány na systému Orange 2, © Vladimír Vondruš 2006-2010. Kontakt a prostor pro vaše připomínky: blog, mosra@centrum.cz, knihovna@strmilovsko.cz. | Strmilovsko.cz | Knihovna | Archer | XHTML 1.0 Strict Valid | CSS 2.1 Valid
RSS RSS novinky