Září 2012
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Knihovna a nejen vánoce...

Letošní rok byl, podobně jako ty předešlé, pro knihovnu i pro její návštěvníky co do činnosti docela rozmanitý. Kdo má přístup na internet a občas omrkne knihovnické stránky, zjistí spoustu zajímavých podrobností – kromě nových knih také kdy se co událo, co bylo vytvořeno, v čem se soutěžilo, uvidí i množství fotografií z besed, může si dokonce prohlédnout nejlepší výtvarné práce dětí, které se soutěží účastnily.

Ten, kdo k počítači nezasedne a raději se začte do novin, má možnost dozvědět se cokoliv také, i když neuvidí tolik obrázků, jako je to možné vidět na internetu. Proto tímto sděluji alespoň několik základních informací o tom, že knihovna, potažmo knihovnice a její návštěvníci, nespí.

Tak tedy: čím by byla knihovna bez svých dětí?

Nejspíše šedivým archivem, který uspokojí jen málokoho. Děti jsou záminka k tomu, aby se knihovny změnily například v pohádkovou zahradu, knihařskou dílnu nebo v detektivní doupě, kde si lze povídat úplně o všem. Spolu s dětmi při besedách pátráme po všem možném: hledáme autory, luštíme křížovky, vzpomínáme na pohádkové i jiné literární postavičky… Učíme se, kde hledat.

Letos děti ze základní školy „zabloudily“ na besedy do knihovny jedenáctkrát. Ovšemže, organizovaně s pedagogickým doprovodem, ale později i neorganizovaně - to už přišly samy nebo s kamarádem, z vlastního rozhodnutí, ze zvědavosti nebo i pro konkrétní knížku, nebo jen přihlásit se proto, že se jim na té besedě líbilo. To vždycky každou knihovnici potěší.

Každá beseda je většinou spojena s nějakou soutěží a pokud se nestihne v knihovně, vyhlašuji různá témata soutěží, do kterých se děti zapojují přímo ve škole. Nesmím opominout poděkovat všem paním učitelkám, které se do spolupráce s knihovnou zapojily a nad dětmi bděly a motivovaly je. Výsledkem jsou velice krásné výtvarné i literární práce, které se snažím vždy vystavit a po zásluze odměnit. V tomto roce se nám tedy podařilo uskutečnit několik skvělých projektů. V rámci Března – měsíce knihy, internetu a ve Strmilovské knihovně především pohádek děti tvořily pohádkový comics, pohádkové leporelo, pohádkovou parodii, nyní již bude k mání pohádkové pexeso, do jehož tvorby se zapojily nejen strmilovské děti, ale i děti z dalších knihoven a škol z okresu. V současné době jsou také hodnoceny dětské literární práce na téma „Město, ve kterém žiju“ – je to opravdu moc pěkné čtení, inspirující. Strmilovská knihovna se také zapojila do soutěže „Kamarádka knihovna“. Je to soutěž celostátní a knihovna bude hodnocena podle několika různých kritérií, jedním z nich je i hodnocení dětí, které knihovnu navštívily. Tato vysvědčení pro knihovnu jsou už také na mém stole a opět mohu jen tvrdit, že děti jsou velice upřímné a při čtení jejich vysvědčení mám nejen já o čem přemýšlet.

Letos také došlo na Strmilovsku v oblasti knihovnictví k významné události. V České Olešné v bývalé budově MNV jsme v říjnu, během Týdne knihoven, znovuotevřeli knihovnu, která se stala pobočkou Knihovny Viléma Martínka ve Strmilově. Knihovníci Pavla Pokorná a Petr Pokorný mladší Jsou Vám k dispozici nejen při půjčování knih, ale také při obsluze počítače, kde je v provozu internet zdarma. Je otevřeno každý pátek od 16.00 do18.00 hod.

A co se ještě chystá?

Jak už víte, Strmilov se stal městem. Po velice zdařilých oslavách 750 let obce v roce 2005 se nabízela otázka, jak tuto skutečnost dát trochu více do podvědomí lidí, co zase trochu jiného pro občany uspořádat. Protože jsem byla svědkem velikého ohlasu, který způsobila jednak výstava historických dokumentů a fotografií, později také výstava kreseb a obrazů pana Zbyňka Honzala, rozhodla jsem se, že vystavování zopakuji. Téma jsem zvolila také strmilovské, trochu i příbuzné předešlým tématům – obrazy strmilovských malířů. Především jsem vůbec netušila, co tím sobě a jiným lidem způsobím. Pro mne to znamenalo usilovné pátrání po šikovných lidech, kteří vládli nebo vládnou štětcem, perem tužkou. Mnoho jich už nežije a proto nastala další etapa pátrání – po majitelích jejich obrazů. Pro oslovené to znamenalo vydržet moje prosby a naléhání a buď podlehnout a na čas se rozloučit se vzácnými kousky, nebo odolat. Musím říct, že podlehli všichni oslovení. Všem, kteří mi pomohli radou, vzpomínkou, důvěrou a hlavně zapůjčením děl, srdečně děkuji. Rovněž tak děkuji současným umělcům, kteří mi svá díla k vystavování také poskytli. Dětem, jejichž díla vznikala pod dozorem paní učitelky Marie Klementové ze Základní školy Strmilov patří také veliký dík.

Tímto tedy zvu Vás všechny na výstavu s názvem „Strmilovským perem, štětcem, tužkou aneb Tvorba strmilovských amatérských i profesionálních umělců“, která je umístěna na Městském úřadu ve Strmilově. Vernisáž se koná 22.12.2006 v 17.00 hodin, je pro Vás připraveno malé překvapení a můžete si zazpívat spolu se strmilovským sborem vánoční písně a koledy. Přijďte a přesvědčte se, že mezi námi žili a žijí lidé, kteří dovedou zase trochu něco víc, něco, co přesahuje jejich běžné povinnosti.

Výstava je otevřena od 22.12.2006 do 5.1.2007 kromě Štědrého dne každý den od 15.00 do 17.00 hod.

Přeji všem krásné vánoční svátky a šťastný celý nový rok 2007, hodně zdraví, štěstí a pohody nejen při čtení pěkných knih!

Vlasta Vondrušová, Knihovna Viléma Martínka ve Strmilově

OZNÁMENÍ

Knihovna Viléma Martínka ve Strmilově bude uzavřena v úterý 12.12.2006 a v době od 18.12.2006 do 5.1.2007


Na stránce došlo k chybě: Unknown error
Kód chyby: 0
Knihovna Viléma Martínka. Design, správa a aktualizace copyright © Vladimír Vondruš, 2003-2010. Stránky jsou provozovány na systému Orange 2, © Vladimír Vondruš 2006-2010. Kontakt a prostor pro vaše připomínky: blog, mosra@centrum.cz, knihovna@strmilovsko.cz. | Strmilovsko.cz | Knihovna | Archer | XHTML 1.0 Strict Valid | CSS 2.1 Valid
RSS RSS novinky