Září 2012
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Víte o něčem, o čem my ne a stojí to za zveřejnění? Pište na knihovna@strmilovsko.cz.
Databáze firem Evropské databanky
Ziveobce.cz

O webu

Datum: 10.08.2010

Webkamera opět funkční

Po delší době, kdy byla webkamera nefunkční, je vše zas tak jak má být a na webkameru se lze opět podívat. Omlouváme se za nedostupnost služby.

Datum: 23.02.2010

Vyjádření k výpadkům stránek a problémům za minulý týden, změna adresy

Kvůli přesunu stránek k novému poskytovateli docházelo v uplynulém týdnu k dočasné nefunkčnosti stránek. Problémy jsou nyní již vyřešeny a stránky budou díky lepší konektivitě lépe dostupné a rychlejší.

Pro přístup na stránky nyní již používejte adresu www.strmilovsko.cz, stará adresa web.strmilovsko.cz zatím dočasně přesměrovává na tu novou, ale bude v nejbližší době zrušena.

Děkuji za pochopení.

Vladimír Vondruš
Datum: 07.05.2009

Filtrování robotů ve statistikách, Internet Explorer 8

Během pár posledních dnů se ve statistikách začaly množit přístupy vyhledávacích robotů a v tomto měsíci jejich počet dosáhl dokonce 20% všech přístupů, takže jsem zavedl jejich filtrování, protože je nepovažuji za adekvátní návštěvníky. Celkový počet přístupů se tím snížil o pět set.

V grafech statistik je sledován již i prohlížeč Internet Explorer 8, který za měsíc a půl po svém vydání již zastupuje plných 5%.

Vladimír Vondruš, webmaster
Datum: 02.03.2009

Grafy statistik

Veřejné statistiky jsem rozšířil o grafy přístupů, kde si může každý, kdo má zájem, prohlédnout podrobné grafy přístupů jak na stránky, tak na jednotlivé články a dokumenty. Statistiky jsou dostupné ve vektorovém formátu SVG, což je velmi výhodné pro tisk, protože nezůstávají kostrbaté hrany, jako u obyčejných obrázků.

Grafy statistik jsou dostupné po kliknutí na obrázek statistiky vlevo pod menu, statistiky ze starších měsíců jsou dostupné i v PDF.

Co říci k dosavadní statistice? Z grafů lze vyčíst nejnavštěvovanější stránky, kde se s přehledem drží Hlavní strana a Webkamera, s jistým odstupem Aktuálně, Kontakty a Městský úřad - úřední deska. Zajímavé je, že nejčastěji chodí lidé na stránky přímým zadáním adresy, ze záložek nebo RSS kanálů. Z vyhledávačů vede Seznam.cz, ze kterého přišla zhruba čtvrtina návštěv, z Googlu 10%. Co se týče prohlížečů, je zde vidět klesající podíl Firefoxu (z 38% na 25%) ve prospěch obou (!) dnes rozšířených verzí Internet Exploreru. Logicky by měl spíše stoupat podíl IE7 na úkor starého IE6, ale tendence je spíše opačná.

Co se týče článků, osvědčilo se informační okénko s důležitými informacemi, protože na články z něj odkázané je většina přístupů. Dále jsou zde zastoupeny především nadcházející akce odkázané z kalendáře, hodně přístupů vede i z Googlu.

Prohlédnuté dokumenty jsou především z úřední desky, protože tam je jich nejvíce, na předních místech jsou také Strmilovské noviny.

Vladimír Vondruš, webmaster
Datum: 24.02.2009

Veřejné statistiky přístupů

Na svém vyhrazeném místě vlevo pod menu se nyní zobrazují statistiky přístupů, počítané od prvního dne spuštění nové verze stránek, tj. 23.12.2008. Jsou zobrazeny unikátní přístupy, což je podle metodik a doporučení maximálně půlhodinový přístup jednoho uživatele bez ohledu na počet prohlédnutých stránek. Po uplynutí půl hodiny je uživatel započítán jako další návštěvník. Těmito pravidly se řídí i ostatní systémy pro statistiky přístupů, jako TopList, NaVrcholu a další, takže jsou hodnoty statistik porovnatelné.

Ve statistikách je uveden celkový počet přístupů (vypadá to zatím přibližně na 2000 přístupů měsíčně), počet přístupů za aktuální den (celková hodnota večer by mohla být něco kolem 60-70, ale může hodně kolísat, zvláště o víkendech) a nakonec celkový počet přístupů na aktuální stránku. Nejvíce přístupů je v současné době na Hlavní straně, v závěsu se drží Webkamera, s větším odstupem je na třetím místě Aktuálně a čtvrté Kontakty. Cizojazyčné stránky mají zatím zhruba 100x nižší počet přístupů (větší návštěvnost očekávám v letní sezóně), i zde v obou vítězí webkamera.

Součet všech přístupů na jednotlivé stránky nemusí (a ani by neměl) dávat ve výsledku celkový počet přístupů - většina unikátních návštěvníků si za svou návštěvu prohlíží více než jednu stránku, což dává tento rozdíl.

Vladimír Vondruš, webmaster
Datum: 01.02.2009

Automatická tisková verze stránek

Je mi ctí představit další novinku na stránkách, a to tiskovou verzi. Tato funkce byla na stránkách naposledy před třemi lety a nyní se vrátila s drobnou změnou. Na stránce nenaleznete žádný odkaz na tiskovou verzi, ale ta se při tisku zapne sama, bez nutnosti nějaké akce z vaší strany.

Při tisku se tedy tiskne jen to nutné, netiskne se hlavička, menu a informační okénka vpravo.

Vladimír Vondruš, webmaster
Datum: 23.01.2009

Změna v chování kalendáře

Kalendář se dočkal drobné změny v upozorňování na aktuální akce. Kalendář po načtení stránky zobrazuje 10 ještě neproběhlých událostí z aktuálního a dalších měsíců. Dosavadní chování ke konci měsíce neukazovalo akce z měsíce následujícího, takže byly neúmyslně zatajeny. Při procházení jednotlivých měsíců ručně se kalendář chová dle očekávání a ukazuje jen události v daném měsíci.

Vladimír Vondruš, webmaster
Datum: 23.12.2008

Redesign (říjen - prosinec 2008)

Po třech a půl letech, kdy na těchto stránkách vydržel víceméně nezměněný žlutozelený design, jsem se rozhodl stránky kompletně přepracovat. Nejvíce úsilí jsem vložil do podpory jazykových lokalizací, a to takové, aby byly informace v jiných jazycích dobře provázané se zbytkem webu a nebyly někde zastrčené a odsouzené ke zkáze. Design se dá konečně nazvat designem, do této doby všechny grafické prvky začínaly a končily na svislých nebo vodorovných barevných přechodech. Modrým laděním stránek jsem se vrátil k úplně první verzi stránek z léta 2002, kde byla použita právě modrá a žlutá barva.

Nový vzhled

Stránky jsou předělány s požadavkem na foto v hlavičce, přičemž ale zůstala šířka stránek měnitelná, aby uživatelé s malým monitorem nemuseli rolovat do šířky a u velkých monitorů nebyly po stranách bílé nevyužité pruhy. Od 20.00 je pro návštěvníky připraveno malé překvapení.

Webkamera je kompletně přepracovaná, ovládací prvky jsou sjednoceny v ovládacím panelu, přibyla možnost kameru pozastavit a zvětšit si obraz na dvojnásobnou velikost. Webkamera je dostupná i v ostatních jazykových verzích.

Ikonky

Odkazy jsou pro přehlednost doplněny ikonkami, odkazy na dokumenty (většinou ve formátu PDF nebo ZIP) jsou označeny disketkou a v titulku odkazu je uvedena velikost souboru, odkazy vedoucí pryč na jiné internetové stránky jsou označeny ikonkou zeměkoule, odkazy na e-mailové adresy mají ikonku obálky.

Jazykové verze

Každá stránka má v hlavičce 3 vlaječky, které odkazují vždy na hlavní stranu příslušné jazykové verze. Pokud má stránka svůj identický překlad v jiném jazyce, vpravo v textu stránky se objeví okénko s odkazem na jinou jazykovou verzi dané stránky.

Jazykové verze jsou zpracovány i v odkazech, pokud je odkazovaná stránka v jiném jazyce, je na to uživatel upozorněn vlaječkou daného jazyka u odkazu.

Ikonky

Statistiky přístupů časem ukáží, jak moc navštěvované jsou ostatní jazykové verze a podle toho se jim bude věnovat více času a dojde možná i k překladu aktualit a dalších stránek.

Kalendář a další prvky Web 2.0

Hned vedle nového vzhledu stránek je na stránkách nápadný pravý pruh s informačními okénky. Zde se zobrazí odkazy na jiné jazykové verze aktuální stránky (pokud jsou dostupné), rámeček s důležitými informacemi (které byly dříve různě rozházené po hlavičce) a hlavně kalendář. Pokud někomu okénka vadí, může je kliknutím na jejich titulek schovat, aby nerušily v textu. Okénka si pamatují, jestli jsou zavřená a zůstanou tak i při příští návštěvě webu.

Kalendář přehledně informuje o aktuálních akcích ve městě, přičemž přímo odkazuje na článek, který s danou akcí souvisí. Články jsou s akcemi propojeny i zpětně, po kliknutí na datum (označené ikonkou kalendáře) se kalendář přesune na daný den.

Kalendář zobrazuje aktuální měsíc (s vyznačeným dneškem), po kliknutí na šipky vedle názvu měsíce můžete kalendář posunout o měsíc (rok) zěpt nebo vpřed. Tímto může kalendář sloužit jako elektronická kronika města, ve které jsou shromážděny všechny datované události. Zatím jsou v kalendáři zaznamenány akce od začátku roku 2008, ale abych zúročil dobu existence stránek, postupně doplním další akce až do roku 2005, pokud to bude možné. Limitní roky kalendáře jsou 1903 a 2037, dále jej již posunout nejde (limit 32bitových počítačů, bohužel). V anglické jazykové verzi kalendář začíná nedělí.

Ikonky

Posouvání kalendáře je typickou ukázkou technologie AJAX, tj, změna části stránky bez nutnosti jejího kompletního načtení.

Další novou technologií na stránkách jsou RSS kanály, které umožňují uživatelům dozvědět se o změnách a aktualizacích bez toho, že by museli tuto stránku navštěvovat. Uživatel může odebírat aktualizace buď celého webu, nebo příslušné stránky (například jen z Aktualit nebo Úřední desky). Odkazy na kanály jsou dostupné v hlavičce nebo z prostředí prohlížeče, který by je měl umět detekovat. Přepracovaný systém aktualizací umožňuje zpětně zjistit aktualizace jakéhokoli článku, stránky či dokumentu, pokud to bude potřebné.

V plánech do budoucnosti je zprovoznění veřejných statistik přístupů, doplnění chybějících archivů článků, předělání mapy a její propojení se zbytkem webu, nebo například štítky článků pro snadnější nalezení souvisejících informací. Doufám, že se bude nový design líbit a provedené změny splní svůj účel.

Vladimír Vondruš, webmaster

Historie stránek

Každé internetové stránky mají po několika letech svého provozu vlastní historii a proto by byla škoda se o ní nezmínit. První modro-žlutá verze stránek (z léta 2002) se bohužel nedochovala, druhá, již zelená verze je naštěstí (sice bez obrázků) zaznamenána na web.archive.org. O založení strmilovských webových stránek informoval článek ve Strmilovských novinách 4/2002.

Stránky těsně po redesignu v prosinci 2008
Stránky těsně po redesignu v prosinci 2008
Žlutozelená verze těsně před redesignem
Žlutozelená verze těsně před redesignem
Žlutozelená verze od léta 2005
Žlutozelená verze od léta 2005
Druhá zelená verze od října 2003
Druhá zelená verze od října 2003
Zelená verze, 2003 (web.archive.org, bez obrázků)
Zelená verze, 2003 (web.archive.org, bez obrázků)

Ocenění

Tento web byl oceněn zvláštní cenou ministra informatiky Vladimíra Mlynáře v roce 2005.

Zvláštní cena ministra informatiky Vladimíra Mlyná
Zvláštní cena ministra informatiky Vladimíra Mlyná

Prohlášení o přístupnosti

Tento web splňuje zásady přístupnosti webových stránek Blind Friendly Web verze 2.3 (http://www.blindfriendly.cz).

Čitelnost a kompatibilita

Na stránkách nejsou použité žádné Flash animace, Java applety, klikací mapy, rámy ani pohyblivé obrázky, které by mohly ztěžovat přístupnost.

Stránky jsou přístupné z prohlížečů bez podpory Javascriptu a cookies s maximálním možným zachováním funkčnosti (při vypnutém Javascriptu je nefunkční přepínání kalendáře a levé menu zůstává stále rozbalené, mapa Strmilova je kvůli své povaze zcela nefunkční).

Ve zdrojovém kódu je uveden text stránky jako první, ostatní se načítá až po něm, což na pomalých připojeních zaručuje, že se uživatel k textu dostane hned a nemusí čekat na načtení ostatních částí stránky.

Stránky byly testovány ve většině současných majoritních prohlížečů, jako Mozilla Firefox 3.0, Opera 9.5, Konqueror 4.1, Internet Explorer 6 a 7 a vzhled je ve všech až na drobné změny stejný.

Použité technologie a jazyky

XHTML 1.0 Strict, CSS 2.1, JavaScript (AJAX), PHP 5, MySQL 5. Stránky jsou provozovány na systému Orange 2, copyright © Vladimír Vondruš, 2006-2010. Cele stránky jsou spravovány již od léta 2002.

Design webu byl vytvořen výhradně s použitím OpenSource nástrojů - Inkscape, ImageMagick na grafiku a textové editory KWrite, Kate z prostředí KDE.

Při tvorbě webu byla dána zvýšené pozornosti správnosti (validitě) XHTML a CSS kódu, odkazy na otestování validity kódu jsou uvedeny na každé stránce v patičce.

Růže Strmilovsko.cz - oficiální web Strmilova a okolí
Jazyk: Český English Deutsch | RSS RSS: novinky, kalendář akcí
Strmilovsko.cz - oficiální web Strmilova a okolí. Design, správa a aktualizace copyright © Vladimír Vondruš, 2002-2010. Stránky jsou provozovány na systému Orange 2, © Vladimír Vondruš 2006-2010. Kontakt a prostor pro vaše připomínky: blog, mosra@centrum.cz, knihovna@strmilovsko.cz.
Strmilovsko.cz | Knihovna | Archer | XHTML 1.0 Strict Valid | CSS 2.1 Valid