Září 2012
Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Víte o něčem, o čem my ne a stojí to za zveřejnění? Pište na knihovna@strmilovsko.cz.
Databáze firem Evropské databanky
Ziveobce.cz

Kam na výlet

Česká Olešná - Tůmův vrch (Tumaperk)

Romantická zřícenina (renesanční věž asi z konce 16. století) v lese za Českou Olešnou. V roce 1860 uhodil do letohrádku blesk, objekt vyhořel, rozpadl se a časem zpustl.

Tumaperk
Tumaperk

Dačice

Městská památková zóna, empírový zámek s parkem, muzeum s galerií, památník na 1. vyrobenou kostku cukru na světě.

Janštejn

Zřícenina gotického hradu z r. 1315, zaniklého v 15. století za husitských válek. Zachována spodní část věže a části hradebních zdí. Ve vsi je sklárna z r. 1809, zaměřená na výrobu skel osvětlovacích těles. Více.

Javořice

Nejvyšší hora Českomoravské vrchoviny (837 m). Pod vrcholem Studánka Páně - dodnes udržovaná studánka, kde se podle tradice shromažďovali evangelíci v době pronásledování k tajným bohoslužbám.

Jindřichův Hradec

Městská památková rezervace, hradní a zámecký areál, muzeum s Krýzovými jesličkami, ateliéry tapiserií Teinitzerová.

JIndřichohradecký zámek
JIndřichohradecký zámek
Jindřichohradecký zámek v noci
Jindřichohradecký zámek v noci

Kostelní Vydří

Karmelitánský klášter s poutním kostelem P. Marie Karmelské.

Bor (Krvavý rybník)

18 ha. V okolí rybníka došlo k bitvě mezi Menhartem z Hradce a husity. (Bitvu dnes připomíná žulový památník s kalichem) Podle pověsti byl boj tak nelítostný, že se voda rybníka zbarvila krví padlých. Na západním břehu rybníka se ale nachází rašeliniště, z něhož se uvolňují huminové kyseliny, které mohou zbarvit vodu do červena.

Landštejn

Rozsáhlý strážní hrad z počátku 13. st.

Prohlídka bez průvodce, informační panely o historii a stavebním vývoji hradu.

Landštejn
Landštejn

Počátky

Městečko - rodiště básníka Otokara Březiny. Zde začíná turistická Březinova cesta a prochází dále řadou míst spjatých s jeho pobytem (Telč, Nová Říše, Želetava, Jaroměřice nad Rokytnou).

Roštejn

Hrad z 2. čtvrtiny 14. století, přístupný, expozice s historií hradu, nábytek, porcelán, cín, vzácné rostrliny Jihlavských vrchů aj.

Štítné

Rodiště Tomáše ze Štítného (asi 1331 - asi 1401). Stávala zde tvrz, která se naposled uvádí k roku 1564, dnes jen památník.

Telč

Město renesance, zařazené do seznamu památek chráněných UNESCO, veřejnosti přístupný zámek, galerie obrazů Jana Zrzavého.

Náměstí v Telči
Náměstí v Telči

Tříhrázný rybník

Zeměpisná zvláštnost. Rozkládá se na vodním předělu mezi Severním a Černým mořem. Při vyšším stavu vody teče jeden potůček z rybníka do Nežárky, tedy do Severního moře, a druhý do Moravské Dyje, tedy do Černého moře.

Úzkorozchodná železnice

11.11.1897 byl slavnostně zahájen provoz na železnici s rozchodem kolejí 760 mm. Popisovaným územím prochází trať J. Hradec - Nová Bystřice (úzkokolejka má ještě druhou trať - vedoucí z J. Hradce do Obrataně). Poklidná jízda nabízí neotřelé pohledy na krajinu.

Úzkokolejka
Úzkokolejka
Úzkokolejka
Úzkokolejka
Úzkokolejka
Úzkokolejka

Vysoký kámen

Též Markův kámen (738 m), nejvyšší bod Novobystřické vrchoviny. Pravděpodobně dávné signalizační místo pro ohňová poselství při hrozícím nebezpečí.

Zahrádky

Vesnička přitažlivá nejen svou polohou uprostřed přírody, ale také mnoha aktivitami - na prvním místě Výtvarnou dílnou. Dospělí i děti zde najdou širokou nabídku kurzů řemesel, ručních prací atd.

Žirovnice

Městečko na stejnojmenné říčce. Zámek se stálou perleťářskou a knoflíkářskou expozicí, muzejní sbírky zaměřené na regionální dějiny a obrazová galerie.

Studená a Mrákotín

V zimním období zde najdou příznivci sjezdového lyžování upravené svahy a lyžařské vleky.

Růže Strmilovsko.cz - oficiální web Strmilova a okolí
Jazyk: Český English Deutsch | RSS RSS: novinky, kalendář akcí
Strmilovsko.cz - oficiální web Strmilova a okolí. Design, správa a aktualizace copyright © Vladimír Vondruš, 2002-2010. Stránky jsou provozovány na systému Orange 2, © Vladimír Vondruš 2006-2010. Kontakt a prostor pro vaše připomínky: blog, mosra@centrum.cz, knihovna@strmilovsko.cz.
Strmilovsko.cz | Knihovna | Archer | XHTML 1.0 Strict Valid | CSS 2.1 Valid